O edukacji Młodej Damy rozważania dalsze

Wspominałem już o pewnej – oberwie mi się za to, ale trudno – chłopczycowatości Majki. Nie chcę, żebyście pomyśleli, że jest to wina tego, co robi poza szkołą – a przynajmniej nie jest to spowodowane tym, że zmuszam ją do określonych zajęć.

Postanowiłem, że – ponieważ żadne polisy posagowe nie zastąpią młodej osobie dobrego przygotowania do życia – zapewnię jej tyle możliwości, na ile będzie miała ochotę. Jeżeli chce się czegoś nauczyć lub czymś zająć, to staram się jej to ułatwić – oczywiście nie zamierzam zrobić z niej rozkapryszonej i roszczeniowej osóbki, więc uczy się, że wszystko ma swoją cenę – nawet, jeśli tą ceną jest póki co wyprowadzanie psa na spacer czy obowiązek utrzymywania porządku w pokoju ;).

Ale wracając – staram się, żeby spróbowała jak najwięcej, nawet, jeśli oznacza to cykliczne zmiany dodatkowych zajęć. Wiem, że jest uparta i konsekwentna, dlatego nie zmuszam jej do zostawania na tych, których nie chce (za wyjątkiem matematyki). Może i nie odkryła jeszcze, co chce w życiu robić – ale z pewnością ma już sporą listę tego, czego robić nie chce.

A nie chce: tańczyć w balecie, grać na fortepianie, grać na gitarze, grać na harfie (nie było łatwo znaleźć takie zajęcia, możecie mi wierzyć…), ćwiczyć karate ani grać w siatkówkę (chociaż ostatnio przestała mówić, że to “dziewczyńska gra”) ani – na całe szczęście – skakać na nartach. Na dłużej przywiązała się do Zuchów – i liczę, że harcerstwo też ją utrzyma, ale zanim dorośnie – spróbuje jeszcze całej masy sportów i hobby. I dobrze – niech wybiera. Ja przynajmniej będę miał w domu czysto, a na wywiadówce nie będę musiał rozpaczliwie ukrywać się przed surowym wzrokiem Pani Wychowawczyni ;).

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s